Chceš byť na Facebooku v zahraničí a nebáť sa účtu? Poď voliť!

Autor: Maroš Šefčovič | 13.5.2014 o 16:55 | (upravené 14.5.2014 o 8:57) Karma článku: 10,53 | Prečítané:  5980x

Na stretnutí so stredoškolákmi - prvovoličmi som videl, že sú v pondelok ráno radšej v divadle, ako na písomke z chémie, či matematiky. Vycítil som hneď aj typickú tínejdžerskú obavu, koľko to bude trvať a či to všetko fakt musíme počúvať. Spýtal som sa preto: "Koľkí z Vás majú mobil? Koľkí ste na Facebooku? Skúšali ste sa pripojiť na internet v zahraničí? Boli ste sklamaní, že rodičia našli ubytovanie bez wifi? Cestovali ste tam autom? Alebo ste hľadali lacné letenky? Chceli by ste raz skúsiť študovať, či pracovať v zahraničí?" Iste Vás neprekvapí, že na väčšinu otázok mi bol najlepšou odpoveďou les zdvihnutých rúk. Povedal som im preto, že ak zdvihli ruky teraz, tak by mali ísť voliť aj 24. mája. A zobrať so sebou aj svojich rodičov.

Prečo? Lebo práve vďaka EÚ sú dnes tieto vymoženosti vnímané mladou generáciou ako bežná súčasť každodenného života. Bez odstránenia leteckých monopolov, či regulácie európskych telekomov, by ale neboli lacné letenky, ani stále lacnejší roaming. Bez SCHENGENU by sme dodnes čakali na hraniciach s Rakúskom, či žiadali o víza do USA, alebo Kanady. A bez presadzovania slobody pohybu, práce a podpory študentov cez ERASMUS by tisíce Slovákov a Sloveniek nemohli pracovať a študovať v zahraničí. Už ani nehovorím o EURE, ktoré z nás robí európskych občanov 1. ligy. Azda po prvý krát v novej histórii. Tieto vymoženosti považujeme dnes za samozrejmosť, ale nemali by sme.

V Európe, ale aj na Slovensku máme totiž strany a politikov, ktorí chcú tento vývoj zvrátiť. Do rečí o eurorealizme a návratu k národným štátom, ktoré vraj všetko vedia lepšie ako Európa, zaobaľujú svoje skutočné ciele, ktoré by viedli k obnoveniu hraničných kontrol, bariér voľného pohybu občanov a vyvolávali by opäť napätie medzi európskymi národmi. Viem, že EÚ nie je bez chýb. Je zložitá a častoťažkopádna, pretože pri rozhodujúcich krokoch stále stojí na dohode svojich členských štátov. Treba si však uvedomiť, že európska integrácia je doposiaľ najväčším civilizačným projektom ľudstva, ktorý zabezpečil historicky najdlhšie trvajúce obdobie mieru a prosperity na našom kontinente.

Vďaka EÚ sme toho aj na Slovensku dosiahli veľmi veľa a môžeme oveľa viac. Pre našu krajinu je jej európska integrácia jednoznačne úspešným príbehom, či ho meriame rastom našej ekonomickej sily a životnej úrovne ľudí, investíciami do našich diaľnic, životného prostredia či podoby miest a obcí, kultúrnych pamiatok, alebo možnosťami našej mladej generácie. Je prirodzená ľudská vlastnosť brať to, čo už máme za samozrejmé. Práve preto by sme si ale mali pripomenúť, že vo voľbách, ktoré nás čakajú o pár dní môžu v Európe zvíťaziť politické sily, ktoré chcú európsku integráciu, tak evidentne prospešnú pre našu krajinu, vrátiť späť. Nemali by sme im to dovoliť, nielen v záujme Európy, ale predovšetkým v záujme Slovenska, teda nás samotných.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?